Co to jest wentylator kolumnowy i jak działa?
Czym są standardowe wentylatory nie trzeba tłumaczyć nikomu natomiast słysząc o urządzeniu, jakim jest wentylator kolumnowy, wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie takiego sprzętu. Tego typu wentylatory są jednak bardzo ciekawym rozwiązaniem, które stanowi świetną alternatywę dla zwykłych wentylatorów na bazie standardowego wiatraka. Te ostatnie dla wielu są mało estetyczne, więc unikają ich stosowania, choć preferują efekt, które dają wiatraki. Istnieje sposób, by zastąpić klasyczny wiatrak urządzeniem działającym bardzo podobnie, jednak charakteryzującym się estetycznym i nowoczesnym wyglądem. Wentylator kolumnowy to także wentylator, jednak o zupełnie innej budowie. Mimo wszystko sama zasada działania jest taka sama, a efekty nawet lepsze od zwykłych wiatraków.
Wentylator kolumnowy – zasada działania
Zasada działania wentylatora kolumnowego jest podobna, jak w zwykłym wiatraku. Różnica polega jednak na tym, że łopaty wentylatora zamontowane są na poprzecznie ustawionym walcu, dzięki czemu całe urządzenie tworzy kolumnę. Element nośny łopat obraca się, tworząc wiatr, tak samo jak zwykły wiatrak. Różnica w budowie sprawia jednak, że wentylator kolumnowy zamknięty jest w estetycznej obudowie. Ponadto zajmuje bardzo mało miejsca. Wiele modeli takich urządzeń wymaga jedynie kilkunastu lub kilkudziesięciu centymetrów kwadratowych powierzchni. Design wentylatorów kolumnowych sprawia, że świetnie sprawdzą się w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Pasują nie tylko do mieszkań, ale także do lokali użytkowych. Moc wentylatorów tego rodzaju jest zazwyczaj zbliżona do mocy zwykłych wentylatorów, więc samo zastosowanie jest takie samo.
Zalety wentylatorów kolumnowych
Wentylator kolumnowy ma jedną zaletę, której z powodu swojej konstrukcji nie ma klasyczny wentylator na bazie wiatraka. Jest to generowanie przepływu powietrza na całej wysokości – od dołu, aż do góry, gdzie sięga kolumna wentylatora. Jednocześnie większość takich modeli jest relatywnie wysoka. Mogą mieć nawet do metra wysokości. To sprawia, że użytkownicy pomieszczeń czują przyjemny wiatr na dużej powierzchni ciała, a nie jedynie punktowo, tak jak w przypadku tradycyjnych wiatraków. Z tego powodu wentylatory kolumnowe lepiej nadają się do tego, by postawić je np. w rogu pomieszczenia. W wielu przypadkach generują również nieco mniejszy hałas. Często jest to mniej niż 25 dB, co jest ledwo słyszalne dla człowieka.