Mieszkanie typu kawalerka-czy warto takie kupić?

Mieszkanie typu kawalerka-czy warto takie kupić?

Kawalerki na polskim rynku nieruchomości dostępne są od dawna. Również i obecnie deweloperzy oferują małe, jednopokojowe mieszkania  w przystępnych cenach. Wiele osób obawia się zainwestować w takie małe mieszkanie. Zastanówmy sie więc, czy warto?

Czy należy bać się mieszkanie typu kawalerka?

Osoby młode, będące u progu dorosłego życia, bardzo często nie mogą sobie pozwolić na tak duże mieszkanie, jak chciałyby mieć. Wtedy pozostaje im zakup małej kawalerki. Jednocześnie wiele osób bardzo boi się tego kroku. Ich lęki dotyczą głównie trudności z zaaranżowaniem tak małej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że obecnie na rynku mamy cały szereg nowoczesnych i ergonomicznych rozwiązań dedykowanych właśnie do malutkich mieszkań. Bardzo dużo można zyskać dzięki stosowaniu mebli na wymiar. Przydadzą się one nie tylko w kuchni ale także w przedpokoju czy w łazience. W kawalerce, gdzie mamy tylko jeden pokój, który jest jest równocześnie salonem raczej nie stawia się typowych szaf, można zdecydować się właśnie na meble na wymiar. Producenci takich mebli oferują specjalne zabudowy na całą ścianę pokoju, które bardzo ładnie wkomponowują się we wnętrze i nie ma tutaj przytłaczającego wrażenia, jakie stwarzają stojące szafy. Jednocześnie uzyskuje się dużo zamkniętej przestrzeni do przechowywania.

Jak ładnie i wygodnie urządzić kawalerkę?

Kawalerka to mieszkanie, w którym musimy zmieścić wszelkie potrzebne funkcje. Potrzebujemy mieć łazienkę, miejsce do przygotowywania i spożywania posiłków, miejsce do relaksu, pracy, spania oraz przechowywania. Najwięcej funkcji zwykle musimy zmieścić w jedynym dostępnym pokoju, jednak z całą pewnością jest to możliwe. W salonie stawiamy więc kanapę z funkcją spania, obok niej niewielki i lekki stolik kawowy, który w razie potrzeby można przestawiać. Przyda się także niewielki stół, który będzie równocześnie miejscem do pracy oraz jadalnią. Jeśli chodzi o meble to najlepiej wybrać zestawy modułowe, które będą okalać sprzęt telewizyjny i jednocześnie nie zajmą one wiele miejsca. W małej kawalerce lepiej zrezygnować z ustawiania dużych mebli, takich jak fotele oraz zrezygnować z wieszania ciężkich zasłon. Główne miejsce do przechowywania należy zorganizować sobie w przedpokoju, umieszczając tam pojemną szafę na wymiar. Gdyby się jednak okazało, że miejsca do przechowywania jest za mało, zawsze można na przestrzeniach pod sufitami zainstalować półki na książki i ozdobne pudła. Mogą to być gotowe półki ze sklepów albo specjalne zabudowy z kartongipsu. Jeśli chodzi o kuchnię, to również nie należy obawiać się małej przestrzeni. Dzięki meblom na wymiar, można praktycznie zagospodarować każdą, nawet mikroskopijne kuchnię. Gdy miejsca jest faktycznie mało, kupujemy płytę na dwa palniki, jednokomorowy zlew oraz małą lodówkę, którą można zabudować pod blatem. Gdy koniecznie chcemy w kuchni mieć stół a brakuje na niego miejsca, warto zdecydować się na model składany na ścianę.

Jak widać mieszkanie typu kawalerka ma wiele zalet i może być naprawdę przytulne. Będzie ono dobrym wyborem na pierwsze lokum dla osób młodych, które dopiero budują swoją stabilizację. Ważnym plusem posiadania takiego mieszkania są także niskie koszty jego utrzymania.

1 thoughts on “Mieszkanie typu kawalerka-czy warto takie kupić?

  1. Kwestia indywidualna. Według mnie pod wynajem się opłaca, ale sam nie chciałbym mieszkać w kawalerce przez całe życie

Comments are closed.